Izvještaji laboratorija službe pročišćavanja i kontrole kvalitete vode
Odjel – laboratorij službe pročišćavanja i kontrole kvalitete vode provodi ispitivanja zdravstvene ispravnosti vode za ljudsku potrošnju i kontrolu tehnološkog procesa dezinfekcije na vodoopskrbnom području grada Labina te općina Raša, Sveta Nedjelja, Kršan i Pićan u skladu sa zakonskom regulativom – Zakonom o vodi za ljudsku potrošnju (N.N. 30/23) i Pravilnikom o parametrima sukladnosti, metodama analiza i monitorinzima vode namijenjene za ljudsku potrošnju (N.N. 65/23, N.N. 88/23)
Programom ispitivanja obuhvaćene su:
o prirodne vode/ izvorišta : KOŽLJAK, PLOMIN, FONTE GAJA, KOKOTI , MUTVICA i Sv. ANTON
o dezinficirane vode u vodoopskrbnim objektima – vodospremama: KATUN, PLOMIN, BREG, RAŠA, VIDIKOVAC, POTPIĆAN, DRAGA, RABAC, PRESIKA, KOROMAČNO, CRNI, BARČICA, ŠKRKONI, MARINA I , MARINA II,
o dezinficirane vode u vodovodnoj mreži: PLOMIN, ČEPIĆ, POTPIĆAN, LABIN, RABAC, RAŠA, KOROMAČNO, RAVNI, MALI KOSI, GOLOGORIČKI DOL
o dezinficirane vode na ostalim mjernim mjestima prema ukazanoj potrebi
Učestalost uzimanja uzoraka vode za ispitivanja parametara zdravstvene ispravnosti i kontrolna mjesta određena su godišnjim planom uzorkovanja i analiza i usklađena su sa načelima sustava Plana sigurnosti vode, te potvrđena od strane Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo.
Analizom uzoraka vode obuhvaćena su slijedeća određivanja:
Mikrobiološki parametri zdravstvene ispravnosti vode za ljudsku potrošnju
Pokazatelj
Mjerna jedinica
MDK
Escerichia coli (E.Coli)
broj/100ml
0
Enterokoki
broj/100ml
0
Kemijski parametri zdravstvene ispravnosti vode za ljudsku potrošnju
Pokazatelj
Mjerna jedinica
MDK
Fluoridi
mg/l
1,5
Nitrati
mg/l
50
Nitriti
mg/l
0,50
Kloriti
µg/l
700
Klorati
µg/l
700
Indikatorski parametri (kemijski i mikrobiološki)
Pokazatelj
Mjerna jedinica
MDK
Amonij
mg/l
0,50
Fosfati
µgP/l
300
Kalcij
mg/l
Kalij
mg/l
250
Kloridi
mg/l
250,0
Koncentracija vodikovih iona
pH jedinica
6,5-9,5
Magnezij
mg/l
Mutnoća
NTU
4
Natrij
mg/l
200,0
Slobodni rezidualni klor/ klor-dioksid
mg/l
0,5
Sulfati
mg/l
250,0
UtrošaK KMnO4
O2mg/l
5,0
Vodljivost
µS/cm/200C
2500,0
Broj kolonija 220C
Broj/1ml
100
Broj kolonija 360C
Broj/1ml
100
Ukupni koliformi
broj/100 ml
0
Pseudomonas aeruginosa
broj/100 ml
0
Osim internih ispitivanja, zdravstvena ispravnost isporučene vode ispituje se i u ovlaštenim laboratorijima Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo i Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Županije istarske propisanim monitoringom izvorišta te redovnim i revizijskim monitoringom vode za ljudsku potrošnju.
Rezultati ispitivanja zdravstvene ispravnosti vode za ljudsku potrošnju ZZJZIŽ i HZZJZ – analiza B prema Pravilniku o parametrima sukladnosti, metodama analize, monitoringu i planovima sigurnosti vode za ljudsku potrošnju te načinu vođenja registara pravnih osoba koje obavljaju djelatnost javne vodoopskrbe (NN 125/17) , NN(39/20) : Analitički izvještaj ZZJZIŽ i HZZJZ -analiza B mreža Labin za 2020. godinu – preuzmite dokument ovdje
Rezultati ispitivanja zdravstvene ispravnosti vode za ljudsku potrošnju NZZJZIŽ i HZZJZ – analiza B prema Pravilniku o parametrima sukladnosti, metodama analize, monitoringu i planovima sigurnosti vode za ljudsku potrošnju te načinu vođenja registara pravnih osoba koje obavljaju djelatnost javne vodoopskrbe (NN 125/17) : Analitički izvještaj ZZJZIŽ i HZZJZ -analiza B mreža Labin za 2019. godinu – preuzmite dokument ovdje
-pojava bijele, žute i crveno-smeđe boje vode i tvrdoća vode
Pojava „bijele“ boje u vodi za ljudsku potrošnju:
Korisnici naše usluge opskrbe vodom ponekad primijete „bijelu“ (mliječnu) boju vode koju najčešće povezuju sa klorom u vodi, smatrajući da je samo bistra (prozirna) voda ispravna za upotrebu. Klor, klor-dioksid i natrijev hipoklorit koji se koriste za dezinfekciju nisu okom vidljivi , iako su prisutni do maksimalno dozvoljene vrijednosti od 0,50 mg/l ,a štite vodu za ljudsku potrošnju od naknadne mikrobiološke kontaminacije. Bijelo obojenje nije nastalo od klora već je povezano sa zračnim mjehurićima mikroskopske veličine koji nastaju u cijevima zbog razlike u tlaku, najčešće nakon sanacije kvarova, radova na mreži i ponovnog puštanja vode u sustav. Otvaranjem slavine smanjuje se tlak vode a time dolazi i do smanjenja topljivosti plinova u vodi te se mjehurići zraka podižu na površinu vode i oslobađaju pa se voda nakon kratkog vremena izbistri. Nastala pojava boje ne utječe na zdravstvenu ispravnost vode za ljudsku potrošnju.
Svatko može jednostavnim pokusom provjeriti da li je razlog bijeloj vodi otopljeni zrak:
U čistu staklenu čašu ulijte „bijelu“ vodu iz slavine.
Nakon nekoliko sekundi možete primijetiti kako se voda bistri od dna prema vrhu dok se svi mjehurići zraka ne oslobode na površini.
„Bijela“ voda ne utječe na zdravlje i zdravstveno je ispravna.
Pojava žute/ crveno-smeđe boje u vodi za ljudsku potrošnju:
Pojava žute bojevode dolazi zbog čestica koje uđu u vodovodni cjevovod prilikom izvođenja radova, popravka kvarova na sustavu javne vodoopskrbe ili internoj vodovodnoj instalaciji potrošača..
Crveno – smeđeobojenje vode je česta pojava nakon dužeg mirovanja vode u cijevima, male izmjene vode. Pocinčane željezne cijevi s vremenom oksidiraju i nastaje rđa, čije sitne čestice vodu oboje u prljavo crveno – smeđe, što nije opasno za zdravlje.
Preporuka potrošačima u oba slučaja je isprati vlastiti cjevovod na svim izljevnim mjestima unutar kućanstva 5-10 min.
Ukoliko potrošač primjeti da duže vrijeme teče prljava voda usprkos ispiranju vlastitog cjevovoda, može kontaktirati Vodovod Labin i pojasniti primjedbu te ostaviti svoje podatke. Djelatnici Vodovoda Labin će u najkraćem mogućem vremenu ispitati uzrok pojave žute ili mutne vode i provesti potrebne korektivne radnje.
Tvrdoća vode:
Česti upiti korisnika naše usluge opskrbe vodom odnose se na TVRDOĆU vode, naročito onih kojih posjeduju perilce posuđa kako bi podesili regulator učinkovitosti pranja .
Tvrdoća vode je svojstvo koje ovisi o mineralizaciji vode, odnosno o količini kalcijevih, magnezijevih i drugih vrsta soli u vodi koji su i esencijalni minerali za ljudsko zdravlje i neophodni su u prehrani. Voda je mekša ili tvrđa ovisno o sadržaju iona karbonata i hidrogenkarbonata koji se povezuju sa ionima kalcija i magnezija.
Najčešće se mjeri i izražava u njemačkim stupnjevima tvrdoće (0 dH).
Osnovni nivoi tvrdoće vode izraženi su u tabeli:
< 4 0 dH
meka voda
4 – 8 0 dH
lagano tvrda voda
9 – 18 0 dH
umjereno tvrda voda
18 – 25 0 dH
tvrda voda
˃ 25 0 dH
vrlo tvrda voda
Tvrdoće voda izvora koje koristi Vodovod Labin kreću se od lagano tvrdih voda do umjereno tvrdih, a s obzirom da se potrošači opskrbljuju iz različitih zona opskrbe molimo da se jave u Vodovod kako bi ih što preciznije svrstali u koju kategoriju tvrdoće spadaju.
Ova web stranica koristi kolačiće tako da vam možemo pružiti najbolje moguće korisničko iskustvo. Podaci o kolačićima pohranjuju se u vašem pregledniku i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kod povratka na našu web stranicu i pomaže našem timu da shvati koji su dijelovi web stranice vama najzanimljiviji i najkorisniji.
Više o našim pravilima privatnosti pogledajte ovdje
Neophodni kolačići
Neophodni kolačići trebali bi biti omogućeni uvijek kako bismo mogli spremiti vaše postavke kolačića.
Ukoliko onemogućite ovaj kolačić, mi nećemo moći spremiti vaše postavke. To znači da ćete prilikom svake posjete morati odobriti ili blokirati kolačiće.